Benzinli Ağaç Kesim Motoru Arızaları

Benzinli Ağaç Kesim Motoru Arızaları

 

Benzinli ağaç kesim motoru arızaları, genellikle gerekli olan bakımların düzenli olarak yapılmadığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle benzinli ağaç kesim motorlarının her zaman eksiksiz ve düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Benzinli ağaç kesim motoru ormancılık, bahçe işleri ve peyzaj işlerinde kullanılan çok pratik aletler olmaktadır. Kullanım amaçlarına göre benzinli ağaç kesim motorları ağaç kesme, budama ve tomruklama amacıyla kullanılmaktadır. Bu kullanım sırasında bu aletlerin bakımlarının iyi yapılmaması durumunda, pek çok arıza ortaya çıkabilmektedir.

 

Benzinli Ağaç Kesim Motoru Arızaları Nelerdir?

 

Benzinli Ağaç Kesim Motoru Arızaları Nelerdir?

 

Benzinli ağaç kesim motoru arızaları temel olarak iki çeşitten oluşmaktadır. Benzinli ağaç kesim motorları arızaları mekanik aletler olmalarından dolayı pek çok nedene bağlı olabilmektedir. Bu arıza çeşitleri iyi tanınarak ve buna göre önlemler alınarak bu sorunların önüne kolaylıkla geçilebilmektedir. Buna bağlı olarak benzinli ağaç kesim motoru arızaları şunlar olmaktadır;

 

  1. Yakıt Sistemi Arızaları
  2. Ateşleme Sistemi Arızaları                                        

 

Benzinli Ağaç Kesim Motoru Yakıt Sistemi Arızaları

Benzinli Ağaç Kesim Motoru Yakıt Sistemi Arızaları

 

Benzin ile çalışan ağaç kesim motorlarında en çok görülen arıza çeşitlerinden birisi de,  ağaç kesim motoru yakıt sistemi arızaları olmaktadır. Benzinli ağaç kesimim motoru yakıt sistemi arızaları genellikle yanlış yakıt kullanılması ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kullanılan yakıtın temiz ve yeni doldurulmuş olması gerekmektedir.

Yakıt deposunda 3 haftadan fazla duran yakıtlarda oktan seviyesi azaldığı için bayatlamakta ve yakıtla ağaç kesim motorunun çalışması zarar vermektedir. Aynı zamanda benzinli karbüratörünün de sıklıkla kontrol edilmesi ve temizlenmesi lazımdır. Bunlarla beraber yakıt deposu havalandırma kanallarının tıkanması da arızalara yol açmaktadır. Bu nedenle hava filtrelerinin her zaman temiz olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

 

Benzinli Ağaç Kesim Motoru Ateşleme Sistemi Arızaları

 

Benzinli Ağaç Kesim Motoru Ateşleme Sistemi Arızaları

 

Ağaç kesim motoru arızaları dâhilinde, ateşleme sisteminden kaynaklı olan sorunlarda yaşanabilmektedir. Bu nedenle bujilerin ve silindir piston grubunun kontrol edilmesi lazımdır. Aynı zamanda motorda olan susturucularının içerisinde kurum birikmesi de benzinli ağaç motor arızalarına neden olabilmektedir. Benzinli ağaç kesim motoru susturucularının ve buna bağlı olan hortumların her zaman ve düzenli olarak temizlenmesi lazımdır. Buji nedir ve arızaları nasıl anlaşılır Buji Arızası sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 

 

Benzinli Ağaç Kesim Motoru Arızaları