Motorlu Testere Isınınca Çalışmıyor

Motorlu testere ısınınca çalışmıyor konusu, sık olarak ortaya çıkan bir sorun olmaktadır. Motorlu testereler odun kesmekte kullanılmakta olup, benzinle ya da elektrikler çalışan motora sahip bulunmaktadır. Motorlu testereler budama, ağaç kesme ya da odun kesmeye yaramakta olup, en çok kullanıldığı alanlar ise peyzaj işleri, ormancılık ve bahçe işleri olmaktadır. Motorlu testerelerin kullanımı esnasında ısınma sonucunda stop etmesi durumu ortaya çıkmaktadır.

Motorlu testereler çok sağlam ve güvenilir aletler olmalarının yanı sıra, uzun süreli kullanım sonucunda aşırı ısınma durumu ortaya çıkmakta ve bundan dolayı motor durmakta ve testere çalıştırılamamaktadır. Bu durum aslında kötü bir durum olmayıp, aşırı ısınma sonucunda motorun zarar görmemesi için bir çeşit sigorta yöntemi olmaktadır. Motorlu testerenin ısınma sonucundan kendini durdurması, motorun yanması da önlemektedir.

 

Motorlu Testerenin Aşırı Isınması Nasıl Önlenir?

 

Motorlu Testerenin Aşırı Isınması Nasıl Önlenir?

Motorlu testerelerin kullanımı esnasında, aşırı ısınmasını önlemek ve motorlu testereyi verimli bir şekilde kullanabilmek için alınabilecek olan bir takım yöntemler bulunmaktadır. Buna bağlı olarak motorlu testerenin aşırı ısınmasının önleme yolları ise sırasıyla şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Motorlu testere ile olan ve uzun sürecek olan çalışmalarda, yapılacak olan işleri küçük aşamalara bölmek gerekmektedir.
  • Motorlu testere ile çalışma esnasında her 10 dakika bir kısa molalar vermek ve bu molalar ile motorun soğumasını sağlamak lazımdır.
  • Zor işlerde de sorunsuz olarak kullanmak için motorlu testere satın alımlarında, güçlü motoru olan modelleri seçmek lazımdır.
  • Kullanılan testerenin motor bakımlarının düzenli olarak yapılması şarttır.
  • Motorlu testere modellerinde, elektrikli testerelere göre yakıtla çalışan motorlu testere modelleri, her zaman için daha dayanıklı olmaktadır.
  • Motorlu testere ile özellikle uzun süreli işler yaparken motor sıcaklığının kontrol edilmesinin ihmal edilmemesi lazımdır. Isınan motorun biraz soğumasına izin vermek için motorlu testerenin kullanımının biraz bırakılması iyi bir yol olmaktadır.
  • Motorlu testerenin hava filtrelerini ve karbüratörü düzenli olarak kontrol edip, bakımlarını yapmak lazımdır.
  • Çok uzun süreli olan işlerde ise motorlu testerenin aşırı ısınma sorunu için en iyi yöntemlerden birisi de, iki tane motorlu testereyi dönüşümlü olarak kullanmak olmaktadır. Uzun süreli işlerde profeyonel motorlu testere ve yarı profesyonel motorlu testereler hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. 

Agromec yetkili bayilerinden, yetkili servislerinden veya firmamızın iletişim kanallarından bize ulaşarak motorlu testereler hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Motorlu Testere Isınınca Çalışmıyor